A mese élni segít

Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató azért biztat mesélésre, meseolvasásra, mert az élni segít! Olyan dolgokról szólnak a magyar népmesék, amely az élet működését és folyamatát veszélyeztetik és úgy segítenek, hogy észre sem veszik a gyerekek, élvezik, átélik. A jobb agyféltekét használva, nem a racionalitás, hanem az érzelemek útján teszik magukévá a történeteket, s találnak általa megoldásokat, kiutakat saját dilemmáikra.
A neveléskutató a sárkányos mesék példáján keresztül világított rá arra, hogy a mai világban, ahol lájkokban, ismertségben mérik a sikert, milyen fontos lehet a mese az önértékelés szempontjából. A legkisebb vitéz – bár szegény és kicsi – elindul bátran szerencsét próbálni, nagy célokat mer kitűzni maga elé, nem keres kifogásokat, s akár egy gebével is eléri célját. A falu határát, azaz saját képességeinek korlátait is képes túllépni és bízhat a jót támogató, láthatatlan erőkben, képes legyőzni a félelmetes, tüzet okádó hétfejű sárkányt és elnyeri a királykisasszony kezét, hogy aztán élete kisimuljon, boldogságban éljen, míg ásó, kapa, nagyharang válassza el feleségétől, s annyi gyermeke legyen, mint a rosta lika.
0 válaszok

Szóljon hozzá Ön is!

Véleménye vagy kérdése van? Beszélgetne velünk?
Írjon bátran, és válaszolunk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük