Tizedik alkalommal rendezték meg a Magyarok Országos Gyűlését

A Magyarok Országos Gyűlése egy többszörösen összetett rendezvény, amely igyekszik leképezni a nemzet összetételének nemesebb lényegét. Szabadegyetemünk három kérdésre keresi a választ: Mi van a világban? Mi várható? Mit lehet, mit kell tenni? Középpontban a nemzetünk áll.

Az augusztus 17-én kezdődő és augusztus 20-án befejeződő, immár hagyományosan az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban zajló rendezvénysorozatról a felvidek.ma írt egy beszámolót azokról az eseményekről, melyen ők is részt tudtak venni.

Az általuk közétett írást ide kattintva nézhetitek meg:

Magyarok Országos Gyűlése/felvidek.ma

Az eseményen készült csodálatos képeket itt találjátok:

https://ma7.sk/kavezo/a-magyarok-orszagos-gyulesen-jartunk-opusztaszeren-kepgaleria

És itt egy videó is, ami még az első napon készült:

A négy nap során Kárpátalja külön is bemutatkozott. A barantások műsora pedig immár hagyományosnak volt tekinthető, akik a négy nap során többször is megmutatták magukat. A sátorokban a magyar, a székely, valamint a főleg a nomád életmóddal kapcsolatos másfajta keleti hagyományok mai továbbélésével – éltetésével találkozhattunk.

Forrás: felvidek.ma, ma7.sk

Egyre népszerűbb a pécsi KOVÁSZ családi fesztivál

Felföldi László püspök, az Organikus Egyesület egyik alapító tagja azzal a szándékkal indította útnak 2022-ben a KOVÁSZ fesztivált, hogy az lehetőséget adjon a kötetlen találkozásra és közösségi együttlétre a család valamennyi tagja számára.

 

A rendezvény névválasztása pedig arra a szándékra utal, ahogyan a kovásztól megkel a kenyér, úgy keljen meg, növekedjen és gazdagodjon Jézus Krisztus szeretetében a Pécsi Egyházmegye egyházközségeinek és családjainak közössége.

 

A harmadik KOVÁSZ fesztiválról bizton elmondható, hogy rendkívül nagy érdeklődés kísérte. Csak a székesegyházat mintegy 1000 látogató kereste fel. Ugyanakkor ez a rendezvény jóval több, mint programok lehetősége: a püspökség megtelt vidám gyermekzsivajjal, önfeledten kacagó, közösségi élményekkel gazdagodott emberek sokaságával. A résztvevők örömteli pillanatokat élhettek meg, melyből erőt meríthetnek és továbbadhatják azt másoknak a hétköznapok szürkeségében. Ugyanakkor, reményeink szerint valóban sikerült megmutatni az Egyház nyitott, segítőkész és önzetlen arcát, mely valójában minden keresztény ember küldetése: „Menjetek el az egész világra, és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek”. (Mk 16,15)

Felföldi László pécsi megyéspüspök a Rózsakertben tartott rövid köszöntőjében örömét fejezte ki a nagy érdeklődés miatt. Jó szívvel ajánlotta a rendezvény nyitó programját, a méltán népszerű Ringató koncertet, melynek nevéből merítve hangsúlyozta, hogy a gyermekeink jövőjét befolyásolja, hogyan ringatják, törődnek és mennyi időt töltenek velük a szüleik.

Forrás: Pécsi Egyházmegye

Gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalokhoz látogatott Felföldi László

A Pécsi Egyházmegye főpásztora, az Organikus Pedagógiai Egyesület alapító tagja, Felföldi László 800 gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalhoz látogatott el Bács-Kiskun vármegyében. A Tass-Alsószenttamáson található gyermekvédelmi komplexumban, ÁGOTA Falván tíznapos táborban vettek részt nevelőszülőknél és lakásotthonokban élő gyermekek. Számukra tartott gondolatébresztő előadást a megyéspüspök.

A családból kiemelt és veszélyeztetett fiatalok ügyével foglalkozó, szegedi központú ÁGOTA® Alapítvány és együttműködő partnere, a Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatója a szervezője annak az egyedülálló tábornak, amelyet a résztvevő gyermekek csak úgy emlegetnek, tíznapos mennyország. Ez az egyetlen olyan nyári program, amely közel három évtizede ugyanazzal a céllal valósul meg minden évben: nem csupán élményt jelent, hanem terápiás jellege miatt gyógyítja a sok traumán átesett, családjukat vesztett gyermekek lelkét, valamint erősíti önbizalmukat.

– Ennyire a gyermek fejlődését, életét szolgáló, jól felépített és átgondolt táborban még nem jártam, és nagyon hálás vagyok, hogy eljöhettem ide. Én is szeretném majd idehozni a Pécsi Egyházmegye hittanosait, fiataljait – fogalmazott a megyéspüspök, aki részt vett Podmaniczki Imre szentmiséjén, majd azt követően a reális jövőkép kialakítását tematizáló előadást tartott a táborozóknak. A fiatalok figyelmét arra is felhívta, hogy az élet küzdelmeit igazi barátok, segítők támogatásával, együtt, közösségben lehet csak megnyerni. Kiemelte, hogy fontos képesség, figyelni és érteni a minket körülvevő és megszólító emberek szavát. Emellett nem kevésbé fontos a saját belső hangunkra is figyelni. A kettőt pedig az Isten hangjának megértése hozza harmóniába.

Az eseményről bővebben ide kattintva olvashatnak.

Forrás: Pécsi Egyházmegye

Teszt védett tartalom

Kedves Látogató!

Ez a tartalom kizárólag az Organikus Egyesület tagjai számára elérhető.

Amennyiben szeretne hozzáférni a honlapunkon megosztott prémium tartalmakhoz is, akkor jelentkezzen egyesületünkbe!

További részletekhez kattintson ide!

X. Jubileumi Iskolakert Találkozó

Az Iskolakert-hálózatot az Iskolakertekért Alapítvány kezdte el szervezni 2015-ben, először csak néhány budapesti és Pest megyei iskolakert bevonásával.

Ma már 306 tagja van, bölcsődék, óvodák, általános és középiskolák, felsőoktatási intézmények oktató kertjei, valamint néhány a köznevelési intézmény rendszerén kívül működő iskolakerti közösség. A tagság soraiban vannak szlovákiai, ukrajnai, romániai, szerbiai és szlovéniai magyar intézmények, közösségek is.

Az idei  Iskolakert fesztivál programja összeállt, 40-féle műhely közül lehet majd választani 4 idősávban, ami igazán gazdag programkínálattal rendelkezik.

A részvétel mindenki számára ingyenes, de határozottan regisztrációhoz kötött.
A regisztráció 2 lépcsőben történik:

1. Be kell küldeni a REGISZTRÁCIÓS ADATLAPOT

A regisztrációs adatlap linkje: https://forms.gle/gbwJymyM5CCcjkrt5

2. A fesztiválon az indító plenáris előadás után 4 idősávban lesznek párhuzamosan műhelymunkák. Ezek mindegyike létszámkorlátos, így a regisztrációs űrlap kitöltésén túl szükséges kitölteni a MŰHELYVÁLASZTÓ táblázatot is. A műhelyválasztó táblázat külön fülön mutatja a műhelysávokat és az azokban zajló műhelyeket leírásokkal együtt.

Ebben a táblázatban lehet választani mindegyik műhelysávban egy-egy műhelyfoglalkozást, így összesen minden résztvevő az előadás meghallgatásán túl 4 műhelymunkán tud részt venni a nap folyamán.

A műhelyválasztó linkje ide kattintva érhető el.

A szervezők kérése, hogyha a kívánt műhely létszáma betelt, válasszanak másikat (több műhelymunka többször is meg lesz tartva, érdemes megnézni, hogy más időpontja is betelt-e)

Amennyiben a műhelyválasztót nem tölti ki a jelentkező, csak azokon a műhelyeken tud majd részt venni, amelyiken még maradt szabad férőhely.

Az érdeklődőket szeretettel várják.

Tíz éve nem jelentkeztek ennyien tanítónak az Apor Vilmos Katolikus Főiskolára

A pedagógusokat és segítő szakembereket képző főiskolán a tavalyi csúcs után idén tovább emelkedett az elsőéves hallgatók száma.

Több mint tíz éves rekordot döntött a tanító szakra bejutott felvételizők száma az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán. Az elsősorban pedagógusokat és segítő szakembereket képző intézmény különböző alap- és mesterszakjain minden várakozást felülmúlva a tavalyinál is több elsőéves hallgató kezdheti meg tanulmányait.

A tanító szakon például több mint tízéves rekord dőlt meg – mind az elsőhelyes jelentkezők, mind a felvettek száma jócskán meghaladta az elmúlt évek átlagát. Összesen 316 jelentkezés érkezett a BA-képzésre, 90 felvételiző pedig jelentkezési listája első helyére sorolta a szakot. A felvételizők közül összesen 72 leendő tanító kezdheti meg tanulmányait ősszel nappali és levelező tagozaton, de sokan választották a főiskola óvodapedagógus, csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint szociálpedagógia szakját is.

„Idén a nemzetiségi képzéseinken is voltak felvételizők, a német nemzetiségi mellett cigány/roma, sőt – ez országosan is ritka – szlovák nemzetiségi szakirányt választó óvodapedagógus szakos hallgatónk is lesz” – emeli ki az intézmény rektora. A főiskola pedagógusképzési kínálata kifejezetten gazdag: az óvodapedagógusnak készülő hallgatók magyar és angol nyelvű képzés közül választhatnak – utóbbi egyedülálló az országban –, emellett német, szlovák és roma/cigány nemzetiségi szakirányt is kínál az intézmény, ahogy a tanító szakon is több nemzetiségi szakirány érhető el.

Forrás: Magyar Kurír

 

Kapcsolat-Akadémia Pécsi Ritával Szovátán

Dr. Pécsi Rita neveléskutató és Csáki Tibor plébános, akik egy kétnapos előadássorozat keretén belül egy mindannyiunk számára fontos és értékes témát fognak boncolgatni ami nem más, mint a KAPCSOLAT.

Az előadásokat elsősorban kapcsolatban, házasságban élő párok, szülők, nevelők részére ajánljuk.

Bekapcsolódhatnak 14 év feletti diákok, kapcsolatra készülő személyek is.
Egy előadás ára 25 lej.

A program leírása:
2024. augusztus 22 (csütörtök)
09:00 programnyitó köszöntő, előadás
11:30 előadás
18:00 előadás
2024. augusztus 23 (péntek)
09:00 előadás
11:30 előadás
16:30 szentmise
18:00 előadás
Ami még várható:
– egyéni csendes idő
– kiscsoportos megosztás, baráti beszélgetés
– ima

Lehetőség van szállásra, étkezésre. A teljes két nap felnőtteknek 50, gyerekeknek 30 lejbe kerül.

Augusztus 15-ig várjuk a jelentkezéseket a következő e-mail címen: marianumszovata@gmail.com

Helyszín: Kodály Zoltán Népfőiskola (Mariánum ház, Szováta, Nyírdomb u. 30.)

Találkozz az “Organikus Pedagógia” műhely tagjaival!

A 10. alkalommal megrendezett MOGY ezúttal 4 napos lesz, amikor a múlt tanulságai (1. nap) és a jelen értékelése (2. nap) után augusztus 19-én hétfőn a jövő és a jövő nemzedéke válik a vizsgálódás fő tárgyává.

Ebben nagy segítségünkre lesz a ORGANIKUS PEDAGÓGIA műhelye, amelynek jelmondata:

„A nevelés a legmélyebb értelemben az Élet szolgálata: egyrészt kedvező feltételekről kell gondoskodnom, hogy a teremtett élet megfelelően kibontakozhasson, másrészt az életet akadályozó körülményeket mindinkább távol kell tudnom tartani növendékemtől.”

Az ORGANIKUS PEDAGÓGIA műhely tagjai, akik már biztosan eljönnek a MOGY-ra:

Birkás Katalin
Gudman-Bokor Anita
Horváth Szilárd
Navratil Andrea
Paulickzy Nóra
Pécsi Rita (ajánlott 2020-as előadása)
Platthy István
Szakos Enikő
Szerényi Béla
Szörényi Imola
Tóth-Bedőcs Bianka
Virág András
Zsolnay Gábor

Ebből az alkalomból várunk szeretettel minden pedagógust, akik pedagógus kártyájuk felmutatásával ingyen részt vehetnek ezen a napon.

Forrás: Magyarok Országos Gyűlése

Gloviczki Zoltán: Digitális iskola?

A  Vigilia júliusi, „A technika kérdései” című tematikus számában olvasható Gloviczki Zoltán, az Organikus Pedagógiai Egyesület egyik alapítójának írása. Az alábbiakban egy részletet közlünk a cikkből.

Az iskola mára, az informatika igazi forradalmát még figyelembe sem véve is három alapvető szempontból távolodott el drámai mértékben a valóságtól. Egyfelől konkrétan. Nem a valóságba vezeti be tanulóit, nem a természet, a társadalom, a személyes létezés problémáit, jelenségeit magyarázza a tudományok eszközrendszerével, hanem a tudományok felhalmozott tudását magyarázza, jó esetben illusztrációként használva ehhez a valóságot. Másfelől vakon követi a tudományos ismeretek hihetetlen expanzójának folyamatát, egyre sűrítve az iskolai tananyagot. Nem vesz tudomást a tudhatóság, megismerhetőség és összetettség heisenbergi (vagy a nemlineáris dinamikából [káoszelmélet] vagy a big data szemléletből fakadó) kihívásairól, csakis a leírható tudományos ismeretek gyarapodásáról az ökológiától a nyelvészet új megközelítéseiig, a sejtbiológiától az atomfizikáig. Harmadrészt teszi mindezt úgy, hogy az eleve a legszűkebb szociokulturális elitre tervezett és szinte explicit módon szelektív iskola ehhez a hagyományhoz képest is egyre feszítőbb tartalmát kívánja alkalmazni a társadalom teljes spektrumára. Talán nem meglepő az egyre általánosabb és sokrétűbb kudarcérzet.

És az iskolatörténetek ezen a pontján jelenik meg kihívásként az informatika, az internet, a WEB2.0 és a mesterséges intelligencia. A gyors változások közepette párhuzamosan a növekvő optimizmus és a növekvő kudarcérzet mellett.

Az ezredforduló technikai robbanása megkövült iskolarendszerünkben útelágazást jelent. Ami a hagyományos iskola funkciójának támogatására, teljesítményének látszólagos vagy valós fokozására használható, azt üdvözöljük és az iskola modernizációjaként értelmezzük, ami gátolja a hagyományos működést, máglyára kerül. 2024 elején került sor egy országos hatóság és egy magyar felsőoktatási intézmény közös újmédia tematikájú pedagógus-továbbképzésének toborzására, melynek hatására, köszönhetően a képzés valóban igen korszerű tematikájának nem csupán tízszeres túljelentkezés alakult ki, de nyugodtan állíthatjuk, hogy a téma iránti érdeklődésében és tájékozottságában is egy háromszáz fős, országos merítésű, az oktatás legszélesebb spektrumát képviselő, kimagasló pedagógus-elit jött el az alapos felvételi beszélgetésre. Az, hogy az újmédia és a mesterséges intelligencia veszélyeket rejtegető kihívás az iskola számára, egységes képzetük volt. Ennél azonban érdekesebb és meglepőbb fordulat, hogy a technikai fejlődés előnyei csaknem százszázalékos arányban egyetlen szempontban összpontosultak. „Az internet és a mesterséges intelligencia lehet hasznos is, csak a mai gyerekek nem arra használják.” Hasznos pedig egyetlen céllal lehet: ugyanazon információk megszerzésében, amit az iskolában amúgy is meg kell szerezni. És valóban.

A hangrögzítés, a film, a televízió, majd a videótechnika ugyanúgy az ismertközlés „hatékonyabb” eszközeként vonult be iskoláinkba, ahogy legtöbbször egy „digitális tananyag” sem jelent többet vagy mást, mint a papíralapú taneszközök másolatának feltöltését a világhálóra – esetleg némi interaktivitással fűszerezve azt. Ami pedig a boszorkányüldözést illeti: a mobiltelefonokat az iskola vagy az osztály kapujában elvesszük a diákoktól, a mesterséges intelligenciát pedig igyekszünk kiszűrni teljesítményükből. Fittyet hányva mindkét törekvés szánalmas perspektíváira. Ez nem az oktatás modern kora. Az audiovizuális eszközök, az írásvetítő, a projektor, az internet, a ppt, a digitális tábla – mind archaikus és sok szempontból korszerűtlenné, ezzel pedig értelmetlenné váló iskoláink egyre korszerűbb szépségtapaszai.

Fotó: Papajcsik Péter / Index
(A teljes írás a Vigilia júliusi, „A technika kérdései” című tematikus számában olvasható.)

Változott a jelentkezési határidő a nyíregyházi képzésre

Az organikus pedagógia szakirányú képzésre való jelentkezés új határideje: augusztus 31.

Az organikus pedagógia felekezetközi, keresztény értékrendű, érzelmi intelligenciára alapozó (de világnézeti szempontból un. semleges környezetben is hatékony) pedagógiai szemléletmód

Képzési idő és forma

2 félév, levelező, felnőttképzés

önköltség: 120 000 Ft/félév

Óralátogatóként – jelentősen kedvezőbb költségen, 35.000 Ft/félév – is részt lehet venni, ha valakinek nincs szüksége kreditpontokra, vagy nem pedagógus végzettségű.

Jelentkezési határidő: 2024. augusztus 31.

Szerezhető kreditek száma: 120 kredit, ami pedagógusoknak  lefedi a teljes 7 éves kötelezettséget.

Az oktatás helyszíne, képzési napok az I. félévben

Szent Atanáz Görögkatolikus Főiskola Nyíregyháza, Bethlen G. u. 13-19.

Képzési napok:

szeptember 14, 28,

október 16,

november 26, 30,

december 7.

A képzés szeptemberben indul. Az oktatás csak szombati napokat érint, félévenként 6 alkalommal.

Jelentkezés feltétele

Pedagógus, társadalom-, bölcsészet-, orvos- és egészségtudomány vagy hitéleti képzési területek valamelyikén legalább alapképzésben szerzett diploma
(Aki nem rendelkezik ilyen végzettséggel, az óralátogatóként vehet részt.)

Hogyan hasznosítható ez a tudás?

  • Alapdiplomától függően bármely életkorú gyermekek, fiatalok, felnőttek intézményrendszeren belüli, illetve azon kívül történő oktatása – nevelése során
  • Az érzelmi intelligenciát alkalmazó, az egész fejlődési folyamatot átfogó szakmai koncepciók kidolgozására
  • Az organikus pedagógiai előadásokra épülő szemináriumok szervezésére, vezetésére
  • Mentorálásra, a tartalmak lebontására a hétköznapi élet helyzeteire, tantestületben, iskolában, óvodában, szülői körben
  • Rátermettség és elhivatottság esetén – megbízással – organikus pedagógiai előadások megtartására

Kiknek ajánljuk?

Mindazoknak, akik szeretnék…

  • a rájuk bízottak érzelmi intelligenciáját fejleszteni
  • J. Kentenich pedagógiai rendszerét, egy keresztény szellemiségű nevelést a gyakorlatban alkalmazni
  • a személyiséget az életkorral járó belső mozgásokra támaszkodva fejleszteni
  • a művészeti hatásmechanizmusokat a személyiség és a közösség fejlesztésében alkalmazni
  • szakmai programok, tananyagok és eljárások organikus szemléletű, érzelmi intelligencia központú  továbbfejlesztését a saját szakterületükön mentorálni

Miért hatékony?
– korszerű, de nem korhoz ragadt;
– profetikus és zseniálisan egyszerű;
– tapasztalatokon nyugszik ÉS a legmodernebb kutatások eredményét ötvözi;
– szóhoz jutnak a nagy nevelők, a valódi példaképek és a Lélek egyaránt;
– szemléletmódot nyújt, az újkori élet új problémáira válaszol;
– az emberben lévő eredeti személyiséget formálja ki;
– hosszú távú nevelési célokat valósít meg, mégis itt és most elérhető eszköztárat kínál.

Szeretettel várjuk jelentkezését a képzésre és kérjük, hogy kollégáinak, barátainak is szóljon erről a különleges lehetőségről.

Teremtsünk oázisokat! Alakítsuk át a magyar pedagógiai közgondolkodást otthon és az intézményeinkben!

Bővebb információ és jelentkezés